Philips NeoPix 550 Smart Home Projector | 224-NPX550/INT
A silent fan, loudspeakers and your apps in 1080p!
Compact, silent and designed to produce bright and colourful images in a dark room, the NeoPix 550 Smart boasts a 100 inch-wide True Full HD 1080p resolution. Thanks to LuminOS, your favourite content is always at your fingertips.
- 100" in True Full HD 1080p
- Multiple Image corrections
- Powerful Sound System
- Super Silent
NeoPix 550 in True Full HD 1080p
Advanced LED Light Source
Super Silent
Powerful sound system
Immerse yourself in outstanding sound quality with the audio system, featuring two speakers for a truly exceptional audio experience. Need a bigger sound? The 3.5 mm jack output is there to connect your earphones or external speakers.
Smart OS for apps and more
Wi-Fi screen mirroring experience
Technology
- Display technology: LCDLight source: LEDBrightness: up to 500 lumens*Contrast ratio: 3000:1Resolution: 1920 x 1080 pixelsThrow ratio: 1.43:1Aspect ratio: 16:9Focus adjustment: ManualIntegrated media player: YesLED lifetime: Up to 30,000 hProjection image size: up to 255 cm (100")Projection distance: 100" @ 120" distance (306 cm)Resolution supported: 1920 x 1080 pixelsRecommended usage: 100" max in dark room
Connection
- Wi-Fi: Dualband 2.4 GHz and 5 GHzBluetooth:4.2HDMI: x 1USB: 1 x USB-A + 1 USB-CAudio out: 3.5 mm jackDC-IN: Yes
Sound
- Stereo Speaker: 2 x 7 WBluetooth speaker connection: Yes
Dimensions
- Weight: 4.45 kgunpacked (W x D x H):274 x 294 x 107 mm
Delivery Information
Fast, reliable nationwide delivery at Expert Electrical.
We deliver nationwide across Ireland between 3 - 7 business days depending on the product
Small Appliance & Tech Deliveries
- Delivery typically within 3–5 working days
- Delivery by local couriers, an Post, DPD, Primeline and GLS
- Tracking details will be updated on your order when available
Large Appliance Delivery
- Delivery typically within 3–10 working days
- Delivery times can be extended due to external couriers planning and routes
For full details, please see our Delivery Information page.
Returns & Warranty
Shop with confidence at Expert Electrical.
Change of Mind Returns
- 28-day return window from date of purchase
- Items must be unused and in original packaging
- If opened a restocking fee may be charged
Faulty or Damaged Items
- Contact our customer service team immediately
- We will arrange repair, replacement, or refund in line with your consumer rights
- All products are covered under Irish consumer protection law
Manufacturer Warranty
- All products include full manufacturer warranty
- Extended warranty options may be available
- Contact our customer service team for aftersales support
Refund Processing
- Refunds processed via original payment method
- Please allow 3–5 working days once approved
For complete terms and conditions, please visit our Returns Policy page.
Description
- 100" in True Full HD 1080p
- Multiple Image corrections
Advanced LED Light Source
Smart OS for apps and more
Technology
Connection
Sound
Dimensions