Description
Asus ROG Zephyrus OLEDG14 Gaming Laptop | AMD Ryzen 9 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD | GA403UH-QS018W
| Part No | 90NR0M71-M001C0 |
| Sales Model Name | GA403UH-QS018W |
| EAN Code | |
| UPC Code | |
| WEEE | |
| BASE UNIT | VSNR0M71-BU1110 |
| Marketing Name | ROG Zephyrus G14 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Office | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Color | Eclipse Gray |
| Dimension (W x D x H) | 31.1 x 22.0 x 1.59 ~ 1.63 cm (12.24" x 8.66" x 0.63" ~ 0.64") |
| Weight | 1.50 Kg (3.31 lbs) |
| Processor | AMD Ryzen™ 9 270 Processor 4.0GHz (24MB Cache, up to 5.2GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD XDNA™ NPU up to 16TOPS |
| Chipset | N/A |
| Intergrated GPU | AMD Radeon™ Graphics |
| Discrete/Optimus | MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Graphic | GN22-X2 |
| Graphic Memory | 8GB GDDR7 |
| Neural Processor | AMD XDNA™ NPU up to 16TOPS |
| Panel Size | 14-inch |
| Resolution | 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Viewing Angle | 85/85 |
| Panel Tech | OLED |
| Brightness | 500nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| DCI-P3 % | 100% |
| Glare | Glossy display |
| Adaptive-Sync technology | G-Sync / Adaptive-Sync |
| Pantone | Pantone Validated |
| Nebula Display | ROG Nebula Display |
| Support Dolby Vision HDR | Yes |
| Thermal Feature | ROG intelligent cooling |
| On board memory | 16GB LPDDR5X 7500 on board(Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) |
| Total System Memory | LPDDR5X 16GB |
| Memory Slot | N/A |
| Memory Max. | 16GB |
| Multi-channel memory technology | Support dual channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| M.2 slots support either SATA or NVMe | 1 |
| M.2 SSD Support List | SSD M.2 2280 G4X4 512G SSD M.2 2280 G4X4 1TB SSD M.2 2280 G4X4 2TB |
| Expansion Slot (includes used) | 1x M.2 PCIe |
| LAN | N/A |
| Wireless | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| I/O Ports | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x card reader (microSD) (UHS-II) |
| Display output | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Mic | Built-in 3-microphone array |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| Aura Sync | Yes |
| Touchpad | Touchpad N/A |
| Speakers | 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Audio | 1x 3.5mm Combo Audio Jack Built-in 3-microphone array |
| Audio Tech | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology |
| Security | BIOS Administrator Password and User Password Protection Pluton Security Processor Secured-core PC (Level 3) |
| Antivirus | McAfee® 30 days free trial |
| Battery | 73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Fast charging | Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Power | Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Xbox Game Pass | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Ecolabels & Compliances | N/A |
Warranty Registration
Manufacturer Warranty Information
This appliance includes a 1 Year Manufacturer Warranty.
Some manufacturers may require product registration to activate extended warranty coverage or additional benefits.
We recommend visiting the manufacturer's website for full warranty terms and registration details.
Always retain your proof of purchase, as it may be required for warranty claims.
Delivery Information
Fast, reliable nationwide delivery at Expert Electrical.
We deliver nationwide across Ireland between 3 - 7 business days depending on the product
Small Appliance & Tech Deliveries
- Delivery typically within 3–5 working days
- Delivery by local couriers, an Post, DPD, Primeline and GLS
- Tracking details will be updated on your order when available
Large Appliance Delivery
- Delivery typically within 3–10 working days
- Delivery times can be extended due to external couriers planning and routes
- Old appliance recycling available (WEEE compliant). We ask that your old appliance is uninstalled and ready to go
Need assistance? Our local store teams are available to help with delivery queries and aftersales support.
For full details, please see our Delivery Information page.
Returns & Warranty
Shop with confidence at Expert Electrical.
Change of Mind Returns
- 28-day return window from date of purchase
- Items must be unused and in original packaging
- If opened a restocking fee may be charged
Faulty or Damaged Items
- Contact our customer service team immediately
- We will arrange repair, replacement, or refund in line with your consumer rights
- All products are covered under Irish consumer protection law
Manufacturer Warranty
- All products include full manufacturer warranty
- Extended warranty options may be available
- Contact our customer service team for aftersales support
Refund Processing
- Refunds processed via original payment method
- Please allow 3–5 working days once approved
For complete terms and conditions, please visit our Returns Policy page.
Description
Asus ROG Zephyrus OLEDG14 Gaming Laptop | AMD Ryzen 9 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD | GA403UH-QS018W
| Part No | 90NR0M71-M001C0 |
| Sales Model Name | GA403UH-QS018W |
| EAN Code | |
| UPC Code | |
| WEEE | |
| BASE UNIT | VSNR0M71-BU1110 |
| Marketing Name | ROG Zephyrus G14 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Office | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Color | Eclipse Gray |
| Dimension (W x D x H) | 31.1 x 22.0 x 1.59 ~ 1.63 cm (12.24" x 8.66" x 0.63" ~ 0.64") |
| Weight | 1.50 Kg (3.31 lbs) |
| Processor | AMD Ryzen™ 9 270 Processor 4.0GHz (24MB Cache, up to 5.2GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD XDNA™ NPU up to 16TOPS |
| Chipset | N/A |
| Intergrated GPU | AMD Radeon™ Graphics |
| Discrete/Optimus | MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Graphic | GN22-X2 |
| Graphic Memory | 8GB GDDR7 |
| Neural Processor | AMD XDNA™ NPU up to 16TOPS |
| Panel Size | 14-inch |
| Resolution | 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Viewing Angle | 85/85 |
| Panel Tech | OLED |
| Brightness | 500nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| DCI-P3 % | 100% |
| Glare | Glossy display |
| Adaptive-Sync technology | G-Sync / Adaptive-Sync |
| Pantone | Pantone Validated |
| Nebula Display | ROG Nebula Display |
| Support Dolby Vision HDR | Yes |
| Thermal Feature | ROG intelligent cooling |
| On board memory | 16GB LPDDR5X 7500 on board(Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) |
| Total System Memory | LPDDR5X 16GB |
| Memory Slot | N/A |
| Memory Max. | 16GB |
| Multi-channel memory technology | Support dual channel memory |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| M.2 slots support either SATA or NVMe | 1 |
| M.2 SSD Support List | SSD M.2 2280 G4X4 512G SSD M.2 2280 G4X4 1TB SSD M.2 2280 G4X4 2TB |
| Expansion Slot (includes used) | 1x M.2 PCIe |
| LAN | N/A |
| Wireless | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| I/O Ports | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x card reader (microSD) (UHS-II) |
| Display output | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Mic | Built-in 3-microphone array |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| Aura Sync | Yes |
| Touchpad | Touchpad N/A |
| Speakers | 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Audio | 1x 3.5mm Combo Audio Jack Built-in 3-microphone array |
| Audio Tech | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology |
| Security | BIOS Administrator Password and User Password Protection Pluton Security Processor Secured-core PC (Level 3) |
| Antivirus | McAfee® 30 days free trial |
| Battery | 73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Fast charging | Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Power | Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Xbox Game Pass | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Ecolabels & Compliances | N/A |
Warranty Registration
This appliance includes a 1 Year Manufacturer Warranty.
0 Reviews
Shipping
Fast, reliable nationwide delivery at Expert Electrical.
We deliver nationwide across Ireland between 3 - 7 business days depending on the product
Small Appliance & Tech Deliveries
- Delivery typically within 3–5 working days
- Delivery by local couriers, an Post, DPD, Primeline and GLS
- Tracking details will be updated on your order when available
Large Appliance Delivery
- Delivery typically within 3–10 working days
- Delivery times can be extended due to external couriers planning and routes
- Old appliance recycling available (WEEE compliant). We ask that your old appliance is uninstalled and ready to go
Need assistance? Our local store teams are available to help with delivery queries and aftersales support.
For full details, please see our Delivery Information page.
Returns
Shop with confidence at Expert Electrical.
Change of Mind Returns
- 28-day return window from date of purchase
- Items must be unused and in original packaging
- If opened a restocking fee may be charged
Faulty or Damaged Items
- Contact our customer service team immediately
- We will arrange repair, replacement, or refund in line with your consumer rights
- All products are covered under Irish consumer protection law
Manufacturer Warranty
- All products include full manufacturer warranty
- Extended warranty options may be available
- Contact our customer service team for aftersales support
Refund Processing
- Refunds processed via original payment method
- Please allow 3–5 working days once approved
For complete terms and conditions, please visit our Returns Policy page.