Description
Asus VivoBook Gaming Laptop Bundle | Intel Core i5 Processor | 16GB RAM | 512GB SSD | SV3607VU-RP195W
This laptop comes with a free backpack and mouse
| Part No | 90NB15Q1-M00T70 |
| Sales Model Name | V3607VU-RP195W |
| EAN Code | 4711636150170 |
| UPC Code | 199291150171 |
| WEEE | 1.75 |
| BASE UNIT | VSNB15Q1-BU1100 |
| Marketing Name | ASUS V16 |
| Operating System | Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Office | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| LCD cover-material | Plastic |
| LCD cover-color | Black |
| Top case-material | Plastic |
| Top case-color | Matte Black |
| Keyboard color | Black |
| Bottom case-material | Plastic |
| Bottom case-color | Black |
| Military grade | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Touch Panel | Non-touch screen |
| Panel Size | 16.0-inch |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| LED Backlit Unit | LED Backlit |
| Refresh rate | 144Hz refresh rate |
| Brightness | 300nits |
| Color gamut | 45% NTSC color gamut |
| Glare | Anti-glare display |
| Screen-to-body ratio | 89% |
| Processor | Intel® Core™ 5 Processor 210H 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 12 Threads) |
| Chipset | N/A |
| Discrete/Share | Discrete |
| Intergrated GPU | Intel® Graphics |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs) |
| Graphic Memory | 6GB GDDR6 |
| Expansion Slot(includes used) | 2x DDR5 SO-DIMM slots 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| On board memory | N/A |
| DIMM Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Total System Memory | DDR5 16GB |
| How to upgrade memory | Upgradable; Need to remove bottom/top case |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Front-facing camera | 1080p FHD camera ; With privacy shutter |
| Wireless | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Keyboard type | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Touchpad | Precision touchpad |
| FingerPrint | N/A |
| I/O ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 2.1 FRL 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone |
| Voice control | N/A |
| Power | Rectangle Conn, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Replaceable Battery | No |
| Dimension (W x H x D) | 35.70 x 25.07 x 1.80 ~ 2.20 cm (14.06" x 9.87" x 0.71" ~ 0.87") |
| Weight (with Battery) | 1.95 kg (4.30 lbs) |
| Weight (without Battery) | 1.75 kg (3.86 lbs) |
| Antivirus | McAfee® 30 days free trial |
| Security | BIOS setup user password Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| MyASUS feature | System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| Built-in Apps | CapCut MyASUS ScreenXpert GlideX |
| Adobe Creative Cloud Hard Bundle | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Included in the Box | Wired optical mouse (USB) Backpack |
| Ecolabels & Compliances | EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH |
Warranty Registration
Manufacturer Warranty Information
This appliance includes a 1 Year Manufacturer Warranty.
Some manufacturers may require product registration to activate extended warranty coverage or additional benefits.
We recommend visiting the manufacturer's website for full warranty terms and registration details.
Always retain your proof of purchase, as it may be required for warranty claims.
Delivery Information
Fast, reliable nationwide delivery at Expert Electrical.
We deliver nationwide across Ireland between 3 - 7 business days depending on the product
Small Appliance & Tech Deliveries
- Delivery typically within 3–5 working days
- Delivery by local couriers, an Post, DPD, Primeline and GLS
- Tracking details will be updated on your order when available
Large Appliance Delivery
- Delivery typically within 3–10 working days
- Delivery times can be extended due to external couriers planning and routes
- Old appliance recycling available (WEEE compliant). We ask that your old appliance is uninstalled and ready to go
Need assistance? Our local store teams are available to help with delivery queries and aftersales support.
For full details, please see our Delivery Information page.
Returns & Warranty
Shop with confidence at Expert Electrical.
Change of Mind Returns
- 28-day return window from date of purchase
- Items must be unused and in original packaging
- If opened a restocking fee may be charged
Faulty or Damaged Items
- Contact our customer service team immediately
- We will arrange repair, replacement, or refund in line with your consumer rights
- All products are covered under Irish consumer protection law
Manufacturer Warranty
- All products include full manufacturer warranty
- Extended warranty options may be available
- Contact our customer service team for aftersales support
Refund Processing
- Refunds processed via original payment method
- Please allow 3–5 working days once approved
For complete terms and conditions, please visit our Returns Policy page.
Description
Asus VivoBook Gaming Laptop Bundle | Intel Core i5 Processor | 16GB RAM | 512GB SSD | SV3607VU-RP195W
This laptop comes with a free backpack and mouse
| Part No | 90NB15Q1-M00T70 |
| Sales Model Name | V3607VU-RP195W |
| EAN Code | 4711636150170 |
| UPC Code | 199291150171 |
| WEEE | 1.75 |
| BASE UNIT | VSNB15Q1-BU1100 |
| Marketing Name | ASUS V16 |
| Operating System | Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Office | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| LCD cover-material | Plastic |
| LCD cover-color | Black |
| Top case-material | Plastic |
| Top case-color | Matte Black |
| Keyboard color | Black |
| Bottom case-material | Plastic |
| Bottom case-color | Black |
| Military grade | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Touch Panel | Non-touch screen |
| Panel Size | 16.0-inch |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| LED Backlit Unit | LED Backlit |
| Refresh rate | 144Hz refresh rate |
| Brightness | 300nits |
| Color gamut | 45% NTSC color gamut |
| Glare | Anti-glare display |
| Screen-to-body ratio | 89% |
| Processor | Intel® Core™ 5 Processor 210H 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 12 Threads) |
| Chipset | N/A |
| Discrete/Share | Discrete |
| Intergrated GPU | Intel® Graphics |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs) |
| Graphic Memory | 6GB GDDR6 |
| Expansion Slot(includes used) | 2x DDR5 SO-DIMM slots 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| On board memory | N/A |
| DIMM Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Total System Memory | DDR5 16GB |
| How to upgrade memory | Upgradable; Need to remove bottom/top case |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Front-facing camera | 1080p FHD camera ; With privacy shutter |
| Wireless | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Keyboard type | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Touchpad | Precision touchpad |
| FingerPrint | N/A |
| I/O ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 2.1 FRL 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone |
| Voice control | N/A |
| Power | Rectangle Conn, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Replaceable Battery | No |
| Dimension (W x H x D) | 35.70 x 25.07 x 1.80 ~ 2.20 cm (14.06" x 9.87" x 0.71" ~ 0.87") |
| Weight (with Battery) | 1.95 kg (4.30 lbs) |
| Weight (without Battery) | 1.75 kg (3.86 lbs) |
| Antivirus | McAfee® 30 days free trial |
| Security | BIOS setup user password Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| MyASUS feature | System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update AI Noise Canceling |
| Built-in Apps | CapCut MyASUS ScreenXpert GlideX |
| Adobe Creative Cloud Hard Bundle | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Included in the Box | Wired optical mouse (USB) Backpack |
| Ecolabels & Compliances | EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH |
Warranty Registration
This appliance includes a 1 Year Manufacturer Warranty.
0 Reviews
Shipping
Fast, reliable nationwide delivery at Expert Electrical.
We deliver nationwide across Ireland between 3 - 7 business days depending on the product
Small Appliance & Tech Deliveries
- Delivery typically within 3–5 working days
- Delivery by local couriers, an Post, DPD, Primeline and GLS
- Tracking details will be updated on your order when available
Large Appliance Delivery
- Delivery typically within 3–10 working days
- Delivery times can be extended due to external couriers planning and routes
- Old appliance recycling available (WEEE compliant). We ask that your old appliance is uninstalled and ready to go
Need assistance? Our local store teams are available to help with delivery queries and aftersales support.
For full details, please see our Delivery Information page.
Returns
Shop with confidence at Expert Electrical.
Change of Mind Returns
- 28-day return window from date of purchase
- Items must be unused and in original packaging
- If opened a restocking fee may be charged
Faulty or Damaged Items
- Contact our customer service team immediately
- We will arrange repair, replacement, or refund in line with your consumer rights
- All products are covered under Irish consumer protection law
Manufacturer Warranty
- All products include full manufacturer warranty
- Extended warranty options may be available
- Contact our customer service team for aftersales support
Refund Processing
- Refunds processed via original payment method
- Please allow 3–5 working days once approved
For complete terms and conditions, please visit our Returns Policy page.